skip to Main Content
+48 609 038 703 sekretariat@fabrykawezy.pl

Węże antystatyczne – zastosowanie

Węże antystatyczne są coraz częściej stosowane w przemyśle, kopalniach, hutach oraz gazowaniach. Jest to efekt coraz większych obostrzeń narzucanych przez przepisy unijne oraz coraz większej świadomości technologów i specjalistów ds. BHP. Dlaczego tak ważne jest stosowanie węży antystatycznych w miejscach zagrożonych wybuchem oraz jakie jest zastosowanie węży antystatycznych – odpowiada inżynier sprzedaży Mateusz Budziński.

Standardowe węże techniczne i węże odciągowe, przystosowane są do transportowania substancji stałych, pyłów, oparów, powietrza oraz zabrudzonego powietrza. W większości będzie to więc medium, które będzie wywierało mniejsze lub większe tarcie na ściankę węża. W związku z tym na ściance węża będą się gromadzić ładunki elektrostatyczne. W większości aplikacji, ładunki te nie będą szczególnie niebezpieczne. Sprawa wygląda jednak znacznie inaczej, jeżeli mamy do czynienia z nieodpowiednim wężem w strefie zagrożonej wybuchem. Wówczas odpowiednie będą węże antystatyczne.

Węże antystatyczne – oferta

Przykład – zaopatrzeniowiec rozlewni gazu zamówił węże do odciągu oparów wydobywających się podczas rozlewania gazu. Niestety nie wziął pod uwagę typu oraz jakości węża, a węże antystatyczne w ogóle nie były brane pod uwagę.. Głównym wyznacznikiem była dla niego cena. Zakupił więc najtańszy wąż odciągowy na aukcji i podłączył go do centralnego układu wentylacyjnego. Niestety pewnego dnia doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. Ładunki nagromadzone na ściance węże wytworzyły iskrę i doszło do zapłonu i wybuchu. Jest to oczywiście wymyślona sytuacja i mam nadzieję, że nigdy nie będzie miała miejsca.

Powyższy przykład jest dobitny i stanowi o tym, że wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko zapłonu, konieczne jest stosowanie węży antystatycznych. Na szczęście świadomość specjalistów ds. BHP oraz rosnące obostrzenie przepisów sprawiają, że węże antystatyczne stają się coraz bardziej popularne i wielu miejscach wymagane.

wąż odciągowy KLIN antyelektrostatyczny i przewodzący - KLIN PCV AS wąż odciągowy antyelektrostatyczny KLIN PCV LUTNIOWINYL

Węże antystatyczne – miejsca stosowania:

  • kopalnie,
  • huty,
  • rozlewnie gazu,
  • laboratoria,
  • rozlewnie rozpuszczalników,
  • inne miejsca sklasyfikowane jako strefy zagrożone wybuchem.

Warto wspomnieć, że od 2009 roku zaczęła obowiązywać nowa norma techniczna dla węży z oplotem stalowym, używanych w strefach zagrożonych wybuchem. Jedną ze zmian wprowadzonych przez TRBS 2153 jest podział materiałów masowych, na palne materiały masowe i niepalne materiały masowe. W odniesieniu do niepalnych materiałów masowych, nie odnotowano większych zmian. Zmiany dotknęły jednak znacznie bardziej materiały palne masowe. Bardziej rygorystyczne są w tym przypadku wymagania co do własności elektrostatycznych i przewodności.

Jako Fabryka Węży posiadamy w swojej ofercie węże antystatyczne wysokiej jakości produkowane w POLSCE. Polskie węże antystatyczne to najwyższa jakość oraz doskonała dostępność. Więcej informacji o wężach antystatycznych możecie Państwo uzyskać pod numerem telefonu +48 609 038 703. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 16:30. Zapraszamy !

Back To Top