skip to Main Content
+48 609 038 703 sekretariat@fabrykawezy.pl

Produkcja węży hydraulicznych – co to jest wąż hydrauliczny?

Węże hydrauliczne używamy do zasilania maszyn hydraulicznych w przemyśle i maszynach przemysłowych, takich jak buldożery, koparki i traktory.

Maszyny hydrauliczne wykorzystują płyn pod ciśnieniem do poruszania się, a węże hydrauliczne są specjalnie zaprojektowane do przenoszenia cieczy hydraulicznej do lub pomiędzy komponentami hydraulicznymi, zaworami, siłownikami i narzędziami w sposób bezpieczny i wydajny.

Jak wygląda produkcja węży hydraulicznych?

Układy hydrauliczne działają pod wysokim lub bardzo wysokim ciśnieniem, dlatego dostarczając węże hydrauliczne musimy zwracać szczególną uwagę na ich elastyczność, wzmocnienia, które składają się zazwyczaj z kilku warstw.

Wewnątrz węża znajduje się elastyczna rurka, która przenosi płyn hydrauliczny. Elastyczną rurkę wykonujemy z różnych materiałów, takich jak kauczuk syntetyczny, termoplastyczny lub teflon. Rurkę dodatkowo wzmacniamy tkanym materiałem lub oplotem z drutu stalowego w celu dodania dodatkowej wytrzymałości.

Ostatnia warstwa, ta, którą widzimy zazwyczaj wykonujemy z gumy lub poliuretanu. Ta warstwa pomaga chronić wąż przed brudem, temperaturą i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Wąż hydrauliczny posiada na obu końcach węża metalowe złącze, przymocowane za pomocą króćca lub metalowej tulei. Ten króciec zaciskamy tak, aby uzyskać szczelne, wolne od przecieków uszczelnienie między złączką a wężem.

Pomimo tak silnego wzmocnienia, węże są nadal bardziej elastyczne niż rury i przewody hydrauliczne.

Jak mierzy się węże hydrauliczne?

Jako Fabryka Węży posiadamy wystarczającą wiedzę aby doradzić właściwy rozmiar węża podczas wyboru węża hydraulicznego, co ma istotne znaczenie w odniesieniu do zapotrzebowania. Zbyt duży wąż może powodować zmniejszenie ciśnienia i wydajności, natomiast zbyt mały może powodować spiętrzenie ciśnienia i problemy z maszynami.

Ciekawostka:

Węże mierzymy „rozmiarze kreskowym”, mierzonym w odstępach co 1/16 cala. Im większa jest ta liczba, tym większa jest średnica wewnętrzna węża. Na przykład, wąż o rozmiarze kreski -04 będzie miał średnicę wewnętrzną ¼” lub 6,3 mm. Wąż o rozmiarze kreski -16 będzie miał średnicę wewnętrzną 1″ lub 25 mm.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że węże gumowe , specjalnego zastosowania mierzone są według średnicy wewnętrznej, podczas gdy rury według średnicy zewnętrznej?

Co mogą przenosić węże hydrauliczne?

W przewodach hydraulicznych stosujemy trzy rodzaje cieczy (lub „ciecze hydrauliczne”) – olej syntetyczny, olej naftowy i płyn o wysokiej zawartości wody.

Większość węży hydraulicznych może bezpiecznie transportować olej naftowy i ciecz o wysokiej zawartości wody.

Jak długo wytrzymują węże hydrauliczne?

Wytrzymałość węży hydraulicznych zależy od wielu czynników. Często węże hydrauliczne poddajemy dużemu ciśnieniu, a także zużyciu, więc nie są one wieczne.

Dokładna żywotność twojego węża hydraulicznego będzie się różnić w zależności od rodzaju użytego materiału i środowiska, w którym wąż jest używany . Ogólnie przyjmuje się, że wąż powinien wytrzymać od trzech do pięciu lat.

Najlepiej regularnie sprawdzać swój wąż hydrauliczny pod kątem zużycia, takiego jak nieszczelności, pęknięcia i ścierania.

Uszkodzony wąż, który nagle pęka, może doprowadzić do uszkodzenia maszyny i spowodować liczne przestoje w produkcji w tym straty. Nieszczelności mogą być również niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego powodując np. obrażenia w wyniku wtrysku, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała, a nawet amputacji lub śmierci.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top